Diagnoza

 

 

Diagnoza spektrum autyzmu

ADOS-2

 

Test ADOS-2 to specjalny protokół obserwacji objawów autyzmu, określany jako „złoty standard” w diagnozowaniu spektrum autyzmu. Objawy ASD mają różne nasilenie, a każdy przypadek jest bardzo indywidualny. Jest to związane z odmiennym działaniem mózgu, a co za tym idzie – z różnorodnym odbieraniem rzeczywistości przez zmysły danej osoby. Dlatego warto szukać jednoznacznej diagnozy, która będzie pierwszym krokiem do zrozumienia i pomocy.

Test ADOS-2 pozwala jednoznacznie rozpoznać spektrum zaburzeń autystycznych u dzieci i dorosłych. Diagnoza jest możliwa już od 12 miesiąca życia.

Badanie przeprowadza wykwalifikowany diagnosta, przygotowany do wyłapywania objawów autystycznych, które ocenia według skali ich nasilenia. Wykonanie testu ADOS-2 trwa ok. 40 – 60 minut i jest prowadzone za pomocą jednego z pięciu modułów. Każdy moduł jest dostosowany do wieku i poziomu rozwoju osoby badanej. W trakcie badania diagnosta proponuje dziecku/dorosłemu kilkanaście wspólnych aktywności i tematów rozmowy.

ADI-R

Test ADI-R przeznaczony jest do diagnozowania dzieci od 24 miesiąca życia oraz osób dorosłych. ADI-R pozwala ocenić zachowania istotne dla diagnozy autyzmu, uwzględniając całą historię rozwojową osoby badanej, różnorodność objawów i nasilenie zaburzeń.

Test ADI-R opiera się na wywiadzie z rodzicami/opiekunami dziecka lub dorosłego. OSOBA DIAGNOZOWANA NIE JEST OBECNA W CZASIE WYWIADU. Diagnosta zadaje konkretne pytania i ocenia odpowiedzi według kryteriów, które określa test ADI-R. Wywiad jest bardzo szczegółowy, a całe badanie może potrwać do 2,5 godzin. Ten czas jest potrzebny, aby zebrać informacje na temat historii rozwojowej osoby badanej.

ADI-R (Autism Diagnostic Interview-Revised) to wywiad wykorzystywany do diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). Wraz z testem ADOS-2 stanowią złoty standard w diagnozie ASD.

wskazania

 

  •  nieumiejętność funkcjonowania w grupie
  •  lęk przed zmianami
  •  brak komunikacji niewerbalnej
  •  trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego
  •  brak naśladowania otoczenia
  •  używanie wyjątkowo dojrzałego słownictwa
  •  specjalistyczne/nietypowe hobby

Diagnoza ADHD

Conners 3® służy do diagnozy ADHD i zaburzeń współwystępujących. Diagnoza obejmuje różne obszary funkcjonowania dziecka, umożliwiając analizę profilową i dostrzeżenie indywidualnej specyfiki problemów. Może służyć do badań przesiewowych oraz badań służących dopasowaniu programu terapii do potrzeb dziecka, śledzenia postępów terapii i modyfikowania jej w razie potrzeby. Pozwala na określenie prawdopodobieństwa występowania ADHD.